Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Sebastian Kulczyk – mnóstwo pracy dla następcy najbogatszego Polaka

kulczyk investments

Śmierć najbogatszego Polaka, Jana Kulczyka, była zaskoczeniem dla wszystkich, w tym także dla jego najbliższych, a szczególnie dla Sebastiana Kulczyka. Teraz to syn wielkiego inwestora przejmie jego biznes. Będzie miał z nim dużo pracy.

Sebastian Kulczyk to jedno z dwojga dzieci i jedyny syn zmarłego polskiego miliardera. Już od 2013 r. było wiadomo, że to on przejmie biznes ojca, jeśli zajdzie taka potrzeba. W ramach przygotowywania potomka do przejęcia interesów, Jan Kulczyk mianował go prezesem swojego głównego przedsiębiorstwa – Kulczyk Investments. Kulczyk senior zajął wtedy najważniejsze stanowisko w radzie nadzorczej.

Chociaż fortuna Jana Kulczyka szacowana jest na ponad 15 mld złotych, to wcale nie oznacza, że jego następca będzie mógł spocząć na laurach. Sebastian Kulczyk będzie miał dużo pracy. Jak zauważają analitycy, tylko posiadany przez Kulczyków 3-procentowy pakiet akcji największego browaru na globie – SABMillera nie wymaga żadnych dodatkowych działań. Warte 9,5 mld złotych papiery są najważniejszym i przy okazji najbezpieczniejszym aktywem w portfelu Kulczyk Investments.

Pracy będą natomiast wymagały inne spółki, których udziałowcem był Jan Kulczyk. Posiadane teraz przez Sebastiana Kulczyka akcje Ciechu wyceniane są na ok. 3,7 mld złotych. Mimo że o spółkę dba teraz jej nowy prezes Maciej Tybura, to jednak Jan Kulczyk zapowiadał, że pomoże jej wejść na zagraniczne rynki. Teraz producentowi sody kalcynowanej pozostaje liczyć na Sebastiana, który jednak nie ma tak rozbudowanych kontaktów, jak jego ojciec.

Jeszcze trudniejsze zadanie czeka następcę Jana Kulczyka w związku z Polenergią. Nieżyjący miliarder chciał z nią rozpocząć inwestycje na Ukrainie. Zważywszy na konflikt ukraińsko-rosyjski, to bardzo trudne zadanie. Czy syn poradzi sobie z realizacją planów ojca? To pytanie zadaje sobie wielu ekspertów. Specjaliści niepewni są też, co do przyszłości Serinusa, czyli jednej z kilku surowcowych spółek, których aktywa posiadał Jan Kulczyk. Jest przy okazji jedyną taką jednostką z wpływami na rynku ukraińskim. Choć spółka posiada koncesję na ponad 30 lat i uważana jest za bardzo stabilną, to jednak syn miliardera zobligował się wprowadzić do niej nowe technologie i to kolejna sprawa, którą będzie musiał zająć się w tym niełatwym dla niego czasie.

The following two tabs change content below.

Franciszek Bordowski

Ostatnie wpisy Franciszek Bordowski (zobacz wszystkie)