Bankowiec Roku – ranking Forbesa

logo forbes

Polski magazyn „Forbes” po raz kolejny sporządził ranking najlepszych bankowców roku. Drugi raz z kolei zwyciężyła w nim szefowa ING Banku Małgorzata Kołakowska. Reprezentanci jakich placówek znaleźli się jeszcze w zestawieniu?

Według tegorocznej edycji rankingu sporządzonego przez magazyn „Forbes”, Bankowcem Roku już drugi raz z rzędu została szefowa ING Banku Małgorzata Kołakowska. Prowadzona przez nią instytucja finansowa uzyskała łącznie 83 spośród 100 możliwych punktów. W skali od 1 do 5 oceniano 14 różnych parametrów. ING zdobył tylko 3 trójki, a pozostałymi notami były same czwórki i piątki.

Na 2. pozycji uplasował się Cezary Stypułkowski, który dowodzi mBankiem. Jego instytucja zdobyła 79,0 pkt, dzięki czemu umocniła swoją lokatę. W ubiegłym roku mBank zdobył 76,5 pkt. Tegoroczna poprawa był efektem przyspieszonego wzrostu jednostki. Wartość depozytów w banku wzrosła o 18%, a kredytów o 10%. Jednocześnie wysoka pozostała efektywność działania całej jednostki. Na miejscu 3., z wynikiem 73,5 pkt znalazł się natomiast bank prowadzony przez Luigiego Lovaglio, czyli Pekao S.A., co jednak mogło być zaskoczeniem, ponieważ w ostatnim roku widoczny był w jego przypadku spadek wyniku odsetkowego oraz zniżka zysków z tytułu prowizji bankowych.

Poza podium znalazł się Millenium Bank, któremu przewodzi Joao Bras Jorge. Mimo 4. pozycji, podmiot może mówić o sukcesie, ponieważ udało mu się podwoić tempo sprzedaży kredytów oraz zwiększyć zyski z ich sprzedaży o 10%. Daje to wynik nawet trzykrotnie lepszy niż ten odnotowany w jednakowym czasie, ale w bankach konkurencyjnych. Liczba przyznanych bankowi punktów wynosiła 72,0.

Na 5. miejscu zestawienia najlepszych bankowców roku uplasował się Mateusz Morawiecki z Banku Zachodniego WBK, który uzyskał łącznie 70,5 pkt. Warto jednak zwrócić też uwagę na pozycję 6., którą zajął Sławomir Sikora, będący główną postacią w Citi Handlowym. Ciekawostką jest fakt, że jego instytucja zanotowała największy spadek dochodów wynikających z udzielania pożyczek. Zysk spadł z poziomu 1,5 mld złotych w 2012r. do 1,16 mld złotych w roku ubiegłym. Mimo to Citi Handlowy jest rekordzistą pod względem wysokości stopy zwrotu z kapitału, która wynosiła 12,9%. Wiąże się to także z wysoką dywidendą, wynoszącą nawet 7% ceny akcji.

The following two tabs change content below.

Franciszek Bordowski

Ostatnie wpisy Franciszek Bordowski (zobacz wszystkie)