Na emeryturę w późniejszym wieku?

Emerytura – dla jednych upragniony czas, dla innych zło konieczne. Dlatego reakcje na nowy dokument Komisji Europejskiej będą zarówno pozytywne jak i negatywne.

KE opowiada się bowiem za wydłużeniem wieku emerytalnego w całej Europie. I chociaż o zmianach w systemie emerytalnych każde państwo decyduje indywidualnie, opinia unijna może mieć duże znaczenie.

Obecnie w Polsce wiek emerytalny dla kobiet do 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Jeśli polski rząd podjąłby kroki w kierunku zaleceń Wspólnoty, pracowalibyśmy o kilka lat dłużej. Projekty takich zmian spowodowane są myśleniem przyszłościowym. Badania pokazują, że żyjemy coraz dłużej zachowując okres pracy na tym samy poziomie. Dodatkowo wiele krajów Unii Europejskiej boryka się z problemami w sektorze finansów publicznych.

Czy Polska ugnie się pod naciskiem Komisji? Można sądzić, że póki co nie. Całkiem niedawno w naszym kraju rozgorzała dyskusja na ten temat. Ministerstwo Finansów proponowało wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat i zrównanie go dla kobiet i mężczyzn. Szybko jednak się z niego wycofało pozostawiając decyzję każdemu pracownikowi indywidualnie.