Państwo wesprze branżę turystyczną?

Po ostatnich utrudnieniach ruchu lotniczego, spowodowanych przez chmurę pyłu wulkanicznego, pojawiło się pytanie: kto powinien finansować przedłużony podyt turystów za granicą?

Sprawa jest szczególnie kłopotliwa dla małych biur podróży, których nie stać na dodatkowe wydatki związane z nieprzewidzianymi sytuacjami, niezależnymi od organizatora wycieczek. Stąd zgłosiły one do Ministerstwa Sportu i Turystyki propozycję utworzenia specjalnego, państwowego funduszu gwarancyjnego, który byłby formą zabezbieczenia podróżujących i biur podróży.

Na tę chwilę odpowiedź rzecznika resortu jest jednak zgodna ze stanowiskiem zajmowanym w tej sprawie przez Komisję Europejską, która przede wszystkim dba o interesy konsumentów. Obecnie do opieki nad turystami w nadzwyczajnych sytuacjach zobowiązani są organizatorzy wycieczek, czyli biura podróży, i to one pokrywają wszystkie związane z tym koszty. Zapowiedziano jednak, że Ministerstwo będzie dążyło do osiągnięcia kompromisu w tej sprawie, ale to może jeszcze potrwać.