BZ WBK rośnie w siłę

BZ WBK

Od początku tego roku Bank Zachodni WBK pokazuje, że jest jedną ze stabilniejszych spółek polskiego sektora bankowego. Jego papiery regularnie notują zwyżki wartości. Powodowane jest to głównie bardzo dobrymi danymi dotyczącymi działalności tej instytucji. Zadowalające są zarówno informacje na temat jej ogólnych przychodów uzyskanych w III kwartale 2013 r., jak i te dotyczące odrębnych segmentów jej działalności. Zarząd banku twierdzi, że wyniki finansowe są dowodem na to, iż instytucja nadąża za wciąż zmieniającymi się wymaganiami klientów i cieszy się ich sporym zaufaniem.

W III kwartale tego roku BZ WBK zanotował zysk netto na poziomie 537,4 miliona złotych. Oznacza to, że między lipcem a wrześniem 2013 r. dochody były wyższe o 61,5% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, kiedy było to 332,7 miliona złotych. To wynik zdecydowanie lepszy od prognoz, ponieważ spodziewano się, że instytucja zanotuje w tym okresie zysk na poziomie 431,4 miliona złotych. Licząc od samego początku roku, BZ WBK zarobił 1,33 miliarda złotych netto. Bez uwzględniania w tej sumie kosztów wynikających z integracji z Kredyt Bankiem, byłoby to 1,48 miliarda złotych. Przypomnijmy, że Kredyt Bank został włączony do Banku Zachodniego na początku roku.

Poza ogólnymi danymi, satysfakcjonująco wypadły też te dotyczące wyniku odsetkowego oraz zysków z tytułu prowizji. W pierwszym przypadku Bank Zachodni uzyskał 846 milionów złotych, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 49%. To rezultat wyraźnie lepszy od przewidywań analityków finansowych. Jeśli natomiast chodzi o zyski z prowizji, to wynosiły one w III kwartale tego roku 445 milionów złotych, więc były o 27% wyższe niż w między lipcem a wrześniem ubiegłego roku. Był to wynik zgodny z założeniami ekspertów.

Eksperci zauważają, że poza połączeniem z Kredyt Bankiem, BZ WBK wykonał w tym roku ogromną pracę związaną z kampanią marketingową. Większość Polaków kojarzy reklamy, do których zaangażowano Chucka Norrisa. Niedawno zastąpiła go inna, amerykańska gwiazda, aktor Kevin Spacey. To jednak nie koniec – na przyszły rok BZ WBK planuje dalsze zmiany. Już zapowiedziano, że w skład grupy wejdzie hiszpański Santander Consumer Bank, a dodatkowo, instytucja chce wprowadzić zaawansowane opcje bankowości mobilnej. Te inwestycje mogą wyraźnie poprawić tegoroczne zyski banku.